Správný hospodář se v časech hojnosti připravuje na to, že bude hůř. Nikdy přesně neví, jak dlouho se mu bude dařit. Obzvlášť obezřetní by měli být centrální bankéři. Musí promýšlet možné budoucí kroky včetně alternativ pro různý vývoj ekonomiky. Na začátku dubna Česká národní banka ukončila nejen přes tři roky trvající nekonvenční měnové opatření v podobě intervencí proti koruně. Centrální banka také ukončila období, kdy neměla na výběr alespoň ze dvou nástrojů.

V listopadu 2013 se rozhodla oslabovat měnu, protože kupovat cenné papíry od komerčních bank nepovažovala za dostatečně účinné, aby rozproudila ekonomiku a tím i zdravé inflační tlaky. Zvažovala také srazit úroky pod nulu. To ale sama sobě zakázala s tím, že nelze porušit funkci sankcí ve smlouvách státních institucí, které je definují jako násobek některé ze sazeb ČNB.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru