Objem peněz, které Češi drží v podílových fondech, loni vzrostl meziročně o 13 procent. Třetinu přírůstku zajistily výnosy ze stávajících investic, o zbylé dvě třetiny se postarali noví investoři. Data Asociace pro kapitálový trh ČR ukazují, že do fondů investuje už každý sedmý Čech. Podle výkonné ředitelky Asociace Jany Brodani jsou fondy stále oblíbenější díky nízkým úrokovým sazbám na bankovních účtech. "Když se k tomu ještě přidá inflace, tak se peníze rychle znehodnocují. Lidé proto hledají alternativu, což je opět posouvá směrem k investicím," říká Brodani v rozhovoru pro HN. Více lidí k investování podle ní přivedla také neúspěšná penzijní reforma.

HN: Co je příčinou růstu objemu peněz v podílových fondech až na 432 miliard v závěru loňského roku?

Jedním z faktorů jsou pravidelné investice. Lidé se v posledních pěti letech naučili každý měsíc posílat do fondů určitou částku, byť často jen malou. To zároveň znamená, že jde o stabilní růst bez výkyvů reagujících na aktuální události. Fondy se posunuly do kategorie zajištění na stáří a dlouhodobého investování. S tím souvisí i to, které fondy se prodávají. Kolem roku 2008 převažovaly fondy peněžního trhu, které jsou krátkodobou investicí. Nyní jsou naopak velmi populární akciové a smíšené fondy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru