Na Slovensku média nesmějí Velkou Británii nazývat Velkou Británií, ale jen a pouze Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska. A pokud si to přece jen dovolí, hrozí jim pokuta až 6600 eur. Slováci postupně zjišťují, co jim ještě zůstalo po bývalém premiérovi Vladimíru Mečiarovi, a teď narazili na zákon z roku 1995, podle něhož jsou standardizované geografické názvy závazné pro tisk i úřady (asi proto, aby nějakého posměváčka nenapadlo nazývat Slovensko původním maďarským výrazem Felvidék čili Horní zem). S Británií se snad média nějak vypořádají, horší to bude, až si někdo vzpomene, že hlavní město Thajska se vlastně jmenuje Krung Thep Maha… plus dalších 18 slov a Bangkok se mu říká jen proto, aby to nebylo tak dlouhé. Zní to úsměvně? Bratislavský Úřad geodézie, kartografie a katastru už oznámil, že bude dodržování zákona vymáhat.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru