Do programu americké televize HBO se tento týden vrátí poražená prezidentská kandidátka. Po roce, kdy si v ústraní lízala rány, teď chystá návrat do veřejného života.

Jestliže to zní povědomě, lze konstatovat, že pro autory oceňovaného seriálu Viceprezident(ka) je stále těžší satirizovat dění ve Washingtonu. A to v seriálu, jehož novou řadu začne americká HBO vysílat v neděli 16. dubna, dokonce ani nefiguruje postava podobná Donaldu Trumpovi.

Výkonný producent David Mandel tvrdí, že scénář šesté řady Viceprezident(ky) začal vznikat v červnu 2016 – tedy dávno předtím, než Hillary Clintonová neuspěla ve snaze stát se první americkou prezidentkou.

Jakákoliv podobnost mezi děním v nové řadě seriálu a skutečným osudem Clintonové je tak čistě náhodná, upozorňuje Mandel.

„Už před dvěma roky jsme se usnesli, že hlavní postava Selina Meyerová volby prohraje a stane se bývalou prezidentkou, která se zoufale snaží napravit si reputaci. S neúspěchem Hillary to nesouvisí,“ říká producent.

Přesto je podle něj „trochu strašidené“, nakolik se seriál vyprávějící o vítězství kompromisů nad ideály přibližuje skutečnému dění ve Washingtonu.

„Když vymýšlíme nové dějové linky, klademe si různé otázky. Třeba co je ta nejpitomější věc, kterou by prezident mohl udělat. Nebo co je ta nejhorší věc, kterou by mohl říci prezidentův mluvčí. Teď se některé z těch věcí stávají každodenní realitou,“ tvrdí Mandel.

V nové šesté řadě se Selina Meyerová, kterou opět ztvárnila herečka Julia Louisová-Dreyfusová, začíná vracet do společenského života.

Jednotlivé epizody se budou točit okolo vydání prezidentského životopisu, korupce v Gruzii, darování spermatu, amerického dluhu, honorářů za projevy či nevěry.

Příchod republikánského podnikatele Donalda Trumpa do skutečného Bílého domu prý nijak nezměnil základy seriálu, jejž HBO začala vysílat roku 2012, ještě předtím, než Barack Obama podruhé vyhrál prezidentské volby.

„Neměníme seriál ani nepřemýšlíme o tom, jak se postavit k Trumpovi. Vyprávíme o moci ve Washingtonu, o tom, jak se jí lidé dožadují a jak kvůli ní dovedou být strašlivě pitomí a nekompetentní,“ vysvětluje producent seriálu.

Když tvůrci došli k tématu aktuální řady, tedy ztrátě moci, měli se na koho obrátit. Scenáristé prý hovořili s republikánem Mittem Romneym, jenž prohrál dvoje poslední prezidentské volby, či s bývalým poradcem prezidenta George H. W. Bushe, jehož roku 1992 po jednom termínu ve funkci porazil Bill Clinton.

Pro úspěch seriálu Viceprezident(ka) je zásadní autenticita. Ne náhodou seriál získal dvě televizní ceny Emmy v kategorii komedie a pět sošek pro představitelku hlavní role Louisovou-Dreyfusovou. Ta ve Viceprezident(ce) začala v roli viceprezidentky, o jejíž rady prezident zásadně nestojí.

Seriál je dnes vyhledávaný ve Washingtonu mimo jiné proto, že jeho postavy nikdy neprozrazují, zda kandidují za demokratickou či republikánskou stranu, upozorňuje producent.

„Kdykoliv se potkáme s politiky z jedné strany, jsou přesvědčeni, že Viceprezident(ka) je o těch druhých,“ dodává Mandel.