Před deseti lety přesahoval průměrný denní objem obchodů na pražské burze čtyři miliardy korun. Loni byl šestkrát menší. Podle Tomáše Sýkory, hlavního analytika společnosti Patria Finance, jež obchoduje s cennými papíry, brání Praze v návratu ke starým časům mimo jiné i přísnější regulace po finanční krizi. Pokud by se ale podařilo řady firem obchodovaných na pražském parketu rozšířit o podobné emise, jakou byla loni Moneta Money Bank, mohlo by se českému akciovému trhu začít blýskat na lepší časy.

HN: V čem je pražská burza silnější než ostatní burzy v regionu a kde jsou naopak její slabiny?

Pražská burza má malý počet akciových titulů. Ještě méně jich je dost velkých na to, aby se mohly dostat do hledáčku zahraničních institucionálních investorů a správců fondů. V tom má oproti Praze výhodu Varšava, kde jsou obchodní objemy až desetkrát větší. Středoevropské burzy, včetně Prahy, jsou pro zahraniční investory možností, jak rozložit rizika. Zejména menší burzy u nás v regionu mají svá specifika a ne vždy se vyvíjejí podobně jako západní trhy. Pro investory ze Západu znamená střední Evropa vyšší riziko, se kterým se ale pojí možnost vyšších výnosů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru