Fenomén sdílené ekonomiky je z daňového hlediska jeden velký průšvih. Za prvé není přesně jasné, co je a co není sdílená ekonomika. A za druhé, i když úředníci nakonec dokážou skutečně odlišit, zda se jedná o činnost příležitostnou, nebo že už jde o podnikání, musí dotyčného, který ji provozuje, dohnat a dokázat, že by měl platit daně.

Těžko se divit, že sdílená ekonomika je pro finanční úřady fenoménem, který by úplně ze všeho nejraději zakázaly. A nejsou v tom samy. O to samé se snaží města, kterým prý domácí ubytování ubírá v kase na příjmu z městských poplatků a jejich obyvatelům zvyšuje průměrnou cenu podnájmu. Proti jsou i taxikáři, kterým sdílená ekonomika sráží zisky. Banky, kterým půjčovací digitální platformy přebíraly klienty, to zase leckdy vyřešily tím, že si celý digitální vehikl koupily i s klienty. Jednotné řešení neexistuje, názor daňových úřadů i konkurence je ovšem jasný: zregulovat, zdanit, anebo rovnou zakázat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru