Trojice středoevropských burz − v Budapešti, Praze a Varšavě − se obvykle řadí mezi takzvané emerging markets, tedy hospodářsky se rozvíjející trhy. Podle expertů se však od jiných rozvíjejících se trhů v lecčems liší. "Celkově je středoevropský region z hlediska emerging markets poměrně specifický. A to ať z pohledu akcií, dluhopisů nebo měn," říká portfolio manažer společnosti Pioneer Investments Petr Zajíc. "Nejsou to klasické rozvíjející se trhy, ani z pohledu růstového potenciálu, ale ani z pohledu rizik, například politických či makroekonomických, které jsou s nimi spojené," vysvětluje Zajíc.

Součástí příběhu rozvíjejících se zemí bývá i demografický vývoj. Například Turecko či státy jihovýchodní Asie na rozdíl od střední Evropy zažívají rychlý růst počtu obyvatel, v populaci je velké zastoupení mladých lidí. Zároveň se rychle zvyšuje životní úroveň, zejména střední třídy. Naopak Česko, Maďarsko a Polsko se potýkají se stárnutím obyvatelstva. A tempa ekonomického růstu jsou v porovnání například se zeměmi západní Evropy podobná či jen lehce nadprůměrná.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru