Centrální banka varuje, že razantně zasáhne proti finančním ústavům, které obcházejí její doporučení týkající se hypoték. Bude důsledně potírat praxi, kdy klient získává úvěr nebo několik úvěrů na celou hodnotu kupované nemovitosti.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru, který se konal bezprostředně po ukončení intervencí proti koruně, hovoří také o tom, kdy by banka mohla začít zvyšovat úrokové sazby a proč už není příznivcem rychlého přijetí eura.

HN: Z opatření, která mají pomoci zajistit stabilitu finančního sektoru, se lidí hodně dotýkají regule omezující hypotéky. Jak podle vás vaše doporučení fungují? Na trhu jsou například banky, které nabízejí, že hypotéku nad 80 procent hodnoty nemovitosti nějakým způsobem dofinancují. Vadí vám to?

Banky, které to dělají, se brzy potkají s naší návštěvou. Je to obcházení, které nebudeme tolerovat. Nebudeme vyhlašovat žádnou amnestii, že je to v pohodě. Nám nejde o opatření jaksi "an sich", ale jde nám prostě o jeho smysl. Tato klička nás nepřekvapila, očekávali jsme ji. My jsme dokonce banky při jednáních s jejich zástupci upozorňovali, že to budeme sledovat a nebudeme to tolerovat.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?