S výhodou zpětného pohledu je možné říci, že prvotní důvod zavedení kurzového závazku neobstál. Zkušenosti sousedních zemí ukázaly, že ekonomika může růst i při mírném poklesu cen, takže obavy z deflace byly přehnané. Oprávněnost této úvahy ukazuje i to, jak rozdílně se vyvíjela inflace a růst oproti modelovým očekáváním z listopadu 2013. V posledním čtvrtletí 2014 měla inflace dosáhnout 2,2 procenta a růst HDP byl očekáván ve výši dvě procenta. Ve výsledku ale inflace dosáhla pouhých 0,5 procenta, ale při tříprocentním růstu HDP.

Další otázkou je, jaký vliv měl kurzový závazek na zrychlení růstu ekonomiky. Hodnocení vlivu na spotřebitelskou poptávku komplikuje skutečnost, že spotřeba domácností ožívala již od druhého čtvrtletí 2013 a poté byla podporována právě nižší než plánovanou inflací. Faktem je, že kurzový závazek zvýšil poptávku po exportu a nejprve exportní, poté i další firmy začaly postupně nabírat více zaměstnanců. Kurzový závazek pomohl snížit nezaměstnanost, ale také přispěl k současnému napětí na trhu práce, kdy firmy mají problém najít zaměstnance a zaplatit je.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru