S výhodou zpětného pohledu je možné říci, že prvotní důvod zavedení kurzového závazku neobstál. Zkušenosti sousedních zemí ukázaly, že ekonomika může růst i při mírném poklesu cen, takže obavy z deflace byly přehnané. Oprávněnost této úvahy ukazuje i to, jak rozdílně se vyvíjela inflace a růst oproti modelovým očekáváním z listopadu 2013. V posledním čtvrtletí 2014 měla inflace dosáhnout 2,2 procenta a růst HDP byl očekáván ve výši dvě procenta. Ve výsledku ale inflace dosáhla pouhých 0,5 procenta, ale při tříprocentním růstu HDP.

Další otázkou je, jaký vliv měl kurzový závazek na zrychlení růstu ekonomiky. Hodnocení vlivu na spotřebitelskou poptávku komplikuje skutečnost, že spotřeba domácností ožívala již od druhého čtvrtletí 2013 a poté byla podporována právě nižší než plánovanou inflací. Faktem je, že kurzový závazek zvýšil poptávku po exportu a nejprve exportní, poté i další firmy začaly postupně nabírat více zaměstnanců. Kurzový závazek pomohl snížit nezaměstnanost, ale také přispěl k současnému napětí na trhu práce, kdy firmy mají problém najít zaměstnance a zaplatit je.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru