Od doby, kdy se před více než padesáti lety před kamerami utkali John F. Kennedy a Richard Nixon, panuje představa, že střet názorů v přímém přenosu bývá pro výsledek voleb rozhodující. Na letošních prezidentských volbách ve Francii je vidět, že jako každý jiný nástroj mají tyto debaty své meze.

Postavit vedle sebe jedenáct oficiálních uchazečů o nejvyšší úřad v zemi sice vypadá spravedlivě a velkoryse, ale takový formát je už sám o sobě spojen s velkým rizikem. Když se odečte nezbytný čas pro vstupy moderátorek, vybude na každého z kandidátů dvacet minut čistého času, navíc roztříštěného do oddělených vstupů nutně přerušovaných výpady konkurentů. Ve čtyřech hodinách takového představení se na věcné a vážné argumenty stěží dostane, a pokud přece, stojí za zvážení, zda si jich diváci všimnou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ve Francii debatovalo před televizními kamerami hned všech jedenáct prezidentských kandidátů najednou.
  • Marine Le Penová, která svůj image staví na protestu, narazila na ještě větší a pitoresknější rebely.
  • A diváci se nedozvěděli nic.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru