Inflace je tam, kde ji ČNB chtěla mít. Bylo otázkou času, kdy intervence padnou, stalo se tak dnes. Ve speciálu HN věnovaném době pointervenční se dočtete, zdali ušetříte na dovolené. Kdy zlevní zboží z dovozu a jak konec intervencí dopadne na exportéry, kteří tak přišli o záchranný polštář.

Speciál HN
Jak ovlivní konec intervencí dovolené? Nakoupili jste už eura?
Nejdražší hlasování ČNB: V září centrální banka překvapivě prodloužila intervence
Výnosy státních dluhopisů vzrostou. Kvůli intervencím se prodávaly se záporným úrokem
Rozhovor: Proti pohybům měny se vývozci nejlépe ubrání eurem, říká šéf Linetu Frolík
Konec intervencí posílí české investice do komerčních nemovitostí
Švýcarsko v roce 2015 šokovalo trhy. Ukončení intervencí na rozdíl od ČNB neohlásilo předem
Silnější koruna zdraží český vývoz. To znovu rozproudí utichlé debaty o euru

ČNB bránila korunu před posílením od listopadu 2013. Dělala to takzvanými intervencemi na devizovém trhu − kupuje eura od investorů a prodává jim koruny. Cílem bylo, aby koruna neposílila pod 27 korun za euro. K mimořádnému kroku tehdy centrální banka přistoupila po vyčerpání standardních způsobů, jak ekonomice pomoci v době útlumu, který nastal po světové finanční krizi.

Úrokové sazby, které ČNB snižovala po finanční krizi v roce 2008 až téměř na nulu, už nešlo dál snižovat. Přesto poklesy cen v ekonomice naznačovaly riziko takzvané deflace. Hrozilo, že lidé a firmy přestanou utrácet s vidinou, že ceny klesnou ještě více, což by ekonomiku poškodilo.

Po více než 3,5 roku je dnes situace jiná. Meziroční inflace dosáhla dvouprocentního tempa, které centrální banka považuje za svůj dlouhodobý cíl, už loni v prosinci. V únoru byla 2,5 procenta a podle ekonomů bude v dalších měsících ještě zrychlovat. Kromě toho rychle rostou i mzdy a nezaměstnanost je v Česku nejnižší ze všech zemí EU.

Vývoj po konci intervencí sledujeme v našem on-linu. Na otázky čtenářů HN odpovídal analytik Komerční banky Marek Dřímal.