Dnes se ekonomika stěhuje do abstraktního, nic nevážícího světa digitálního internetu, světa, který vlastně neexistuje, ale přesto v něm lze trávit velikou část našich životů. Na internetu není jediná kniha ani jediná fotka, jsou tam pouze knihy a fotky převedené do binární informace, skutečně reálnou − tedy papírovou − knihu či fotku zkrátka na internetu
nenajdete. Na internetu najdete jen "duši" věcí, jejich smysl, obsah.

Pokud se podíváte na vývoj civilizace, jde v ní dlouhodobě o pohyb ve smyslu abstraktizace. Dnes se nám tento trend jeví jako digitalizace, která je nejpokročilejším a nejsekulárnějším jevem abstraktizace, nicméně sedíme na chvostu gigantického trendu, který lidstvo doprovázel od nepaměti.

Digitalizace navazuje na matematickou abstraktizaci, kterou započali pythagorejci v antickém Řecku. To oni vytvořili abstraktní matematický svět, který ve skutečnosti reálně neexistuje (není hmotný, nic neváží), ale přitom tímto jazykem lze popsat téměř všechny vlastnosti materiálního světa.

Představa dvou světů − jednoho reálného a jednoho abstraktního, duševního, nehmotného, vzorového, je myšlenka, se kterou ještě před matematiky pracovali filozofové.

Každý středoškolák si vzpomene na Platónův svět idejí, který je s tím naším sice propleten, ale je to svět čirých abstrakcí.

To "zde" žijí pomyslné nekonečné přímky, body s nulovými rozměry, dokonalé kruhy, zde bydlí znaménka plus, minus, děleno, rovná se a v tomto "světě" přebývají i matematická pravidla. Předpokládám, že v tomto hájemství "bydlí" i fyzikální zákony, které řídí chod našeho světa.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru