Po narozeninové party v Římě Evropa znovu léčí svoji dlouhodobou bolístku − řeckou dluhovou krizi. Během zítřejší schůzky ministrů financí se bude jednat o uvolnění dalších miliard ze záchranného programu, bez nichž by v létě znovu přišel krach. Řecký premiér Tsipras (na snímku při včerejším setkání s prezidentem Evropské rady Donaldem Tuskem) obviňuje věřitele z obstrukcí a volá na pomoc evropské partnery. "Pokud v pátek neuvidím nad euroskupinou bílý kouř, budu požadovat svolání summitu EU," řekl s odkazem na proslulý signál oznamující zvolení papeže. Tsipras se chlubí zlepšením státních financí (bez započtení splátek je v přebytku 3,5 procenta HDP) a i jeho partneři oběti uznávají. Ceny v Řecku klesly pod 85 procent průměru unie, což zemi pomáhá ke konkurenceschopnosti. Co je to ale proti Česku. V něm se výše cen v eurech za stejnou dobu kvůli intervencím propadla ještě víc.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru