Nový ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis není úplně klasickým kariérním diplomatem. Ve službách ministerstva zahraničí sice strávil celý profesní život, ale nic ho nemohlo připravit na roli ředitele tiskového odboru. Normálně by to byla klidná pozice. Jenže Perebyjnis do ní nastoupil v létě 2013, kdy jeho hlavním úkolem bylo vysvětlovat veřejnosti výhody podpisu Asociační dohody s Evropskou unií. O pár měsíců později však tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rozhodl, že žádná evropská integrace nebude, čímž odstartoval události, pro něž se vžil název Revoluce důstojnosti, Majdan či Euromajdan. Perebyjnis zjistil, že se ocitl v první linii informační války.

"Když se Janukovyč rozhodl, že smlouvu nepodepíše, byl to obrovský šok nejen pro ukrajinskou společnost, ale i pro ukrajinské diplomaty. Na přípravách jsme odvedli spoustu práce a řekl bych, že téměř všichni diplomaté byli z plánovaného podpisu nadšeni," vzpomíná na situaci z doby před čtyřmi lety Perebyjnis. "Já jsem přestal pořádat brífinky a přímo jsem řekl tehdejšímu ministrovi, že jsem byl největším propagátorem evropské integrace, takže teď nemohu vystupovat a říkat něco jiného," dodává.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?