Nový ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis není úplně klasickým kariérním diplomatem. Ve službách ministerstva zahraničí sice strávil celý profesní život, ale nic ho nemohlo připravit na roli ředitele tiskového odboru. Normálně by to byla klidná pozice. Jenže Perebyjnis do ní nastoupil v létě 2013, kdy jeho hlavním úkolem bylo vysvětlovat veřejnosti výhody podpisu Asociační dohody s Evropskou unií. O pár měsíců později však tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rozhodl, že žádná evropská integrace nebude, čímž odstartoval události, pro něž se vžil název Revoluce důstojnosti, Majdan či Euromajdan. Perebyjnis zjistil, že se ocitl v první linii informační války.

"Když se Janukovyč rozhodl, že smlouvu nepodepíše, byl to obrovský šok nejen pro ukrajinskou společnost, ale i pro ukrajinské diplomaty. Na přípravách jsme odvedli spoustu práce a řekl bych, že téměř všichni diplomaté byli z plánovaného podpisu nadšeni," vzpomíná na situaci z doby před čtyřmi lety Perebyjnis. "Já jsem přestal pořádat brífinky a přímo jsem řekl tehdejšímu ministrovi, že jsem byl největším propagátorem evropské integrace, takže teď nemohu vystupovat a říkat něco jiného," dodává.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru