V pražském klubu Roxy toto úterý 4. dubna s Orchestrem Berg vystoupí britský dýdžej Mr. Switch, čtyřnásobný mistr světa v takzvaném turntablingu neboli hře na gramofony.

Společně v české premiéře představí Koncert pro turntablistu a orchestr od Gabriela Prokofieva.

Letos dvaačtyřicetiletý britský skladatel Prokofiev se mnoho let věnoval hip hopu, elektronice či taneční hudbě. Roku 2003 založil vydavatelství Nonclassical, které usiluje o propojení klasické hudby s klubovou scénou. Za tímto účelem Prokofiev pořádá klubové večery Nonclassical Nights.

V poslední době Prokofiev vytváří skladby pro sólové nástroje a elektroniku – první měla premiéru v březnu v londýnské Royal Albert Hall.

"Klasičtí skladatelé začali manipulovat s nahrávkami mnohem dřív, než Grandmaster Flash poprvé skrečoval na vinylu," říká Prokofiev v narážce na průkopníka amerického hip hopu z přelomu 70. a 80. let minulého století.

V Koncertu pro turntablistu a orchestr, jenž zazní v úterý v Praze, jsou slyšet stopy hiphopových rytmů nebo stylů reggaeton, grime či disco.

Skladba měla světovou premiéru v září 2007 v londýnském klubu Scala, od té doby koncert uvedlo alespoň sedm dýdžejů v různých zemích.

V úterý v Roxy dále zazní video-opera Mira Tótha nazvaná Tyč. Slovenský skladatel, saxofonista a improvizátor Tóth se specializuje na experimentální hudbu a diriguje budapešťský sbor Lost Choir.

Jeho dílo, které Orchestr Berg uvede v české premiéře, osciluje mezi takzvaným site-specific představením, video-operou či absurdním divadlem.

"Sci-fi podtext odkazuje na realitu institucionálního hierarchického uspořádání obvyklých pracovních vztahů. Budoucnost je vyjádřena paradoxním návratem do minulosti," napsali pořadatelé v programové brožuře.

Natáčení video-opery proběhlo v prostorách bývalého apartmánu nynějšího slovenského prezidenta Andreje Kisky v hotelu Devín, v podzemní chodbě Slovenské televize nebo ve Východoslovenské galerii v Košicích.

Pro Orchestr Berg skladatel připravil novou verzi opery, která ansámbl kombinuje s vícekanálovou prostorovou elektronikou.

Úterní koncert v Roxy, během něhož Orchestr Berg povede dirigent Petr Louženský, začne světovou premiérou skladby Být – žít od původem běloruského komponisty Romana Zabelova. Ten od roku 2010 studuje akordeon a skladbu na Pražské konzervatoři, momentálně se věnuje kompozici ve třídě Slavomíra Hořínky.

Orchestr Berg se zabývá uváděním soudobé vážné hudby včetně vlastních autorských projektů. Hudbu současnou a hudbu 20. století kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, posluchače zve do netradičních prostor. Za dobu svého působení ve světové premiéře uvedl více než stovku nových děl.

Orchestr založil dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady za mimořádný přínos české hudbě.