Málokdo by asi čekal, že hranice svobody slova na internetu budou určovat zrovna v Jihlavě. Ale na Vysočině se s tím nemažou. Minulý týden tamní soud potrestal půlroční podmínkou dvaadvacetiletého youtubera za to, že ve svém videu sprostě mluvil o terapeutce nabízející "vaginální mapování" a "šamanské léčení".

Varující je, že soud jeho chování klasifikoval jako trestný čin výtržnictví. Použil tedy na webové sprosťárny stejný paragraf, podle kterého za normalizace stíhali Plastiky a který se dnes používá třeba proti fotbalovým chuligánům za agresivní chování.

Místo civilního sporu mezi uraženou ženou a vulgárním mladíkem tu najednou máme situaci, kdy stát věnuje peníze a energii policistů i žalobců na to, aby celou svou vahou odsoudil video se zhruba čtyřmi tisíci přehrání.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • První youtuber byl odsouzen za výtržnictví, protože byl při natáčení sprostý.
  • Má smysl, aby státní mocenský aparát řešil jedno vulgární video?
  • Verbální trestné činy jsou ošemetná zbraň. Proto je potřeba podobné "posouvání hranic" hlídat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru