Obyvatelé obce Ublo na Zlínsku mají k dispozici jen velmi pomalé připojení k internetu. Nemohou tak plynule sledovat kvalitnější videa na YouTube nebo rychle stahovat filmy v řádu jednotek minut jako lidé z větších českých měst. Ve stovkách odlehlých vesnic, jako je Ublo, je podobně pomalý internet pravidlem, které tamním občanům i drobným podnikatelům komplikuje rychlé spojení se světem prostřednictvím globální sítě.

Internetoví poskytovatelé se do podobných míst nehrnou, protože se jim to nevyplácí. Zmíněný problém má proto vyřešit 14 miliard korun z evropských fondů. Ministerstvo průmyslu (MPO) v pátek z "internetového balíku" začalo rozdělovat 11,5 miliardy, které mají plynout internetovým poskytovatelům. Ti v odlehlých lokalitách s dotační podporou vystaví nové, superrychlé sítě. Tím by měla vláda splnit plán Evropské unie, podle níž by do roku 2020 měli mít všichni Češi připojení minimálně 30 megabitů za sekundu a více než polovina 100 Mb/s. Taková rychlost dnes není samozřejmá a podle dostupných dat se až 84 procent tuzemské populace k síti připojuje pomaleji než 10 Mb/s.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.