Afrika, Sibiř, Český ráj − tady všude hledá přední český vědec, paleoekolog Petr Pokorný, odpovědi na otázky, jak příroda ovlivňuje vývoj lidské společnosti. Především klimatické změny přitom působí neustále, i dnes jsou jednou z výrazných příčin migračních vln. "Nejprve musíme fakt, že migrace k lidstvu patří, přijmout a potom hledat řešení. Stavba plotů proti uprchlíkům je k ničemu," říká pracovník Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd.

HN: Lze vůbec definovat vaši komplexní vědní disciplínu jedním slovem?

Dlouho jsem pro to hledal nějaké přiléhavé slovo a nakonec používám už zavedený výraz "paleoekologie". To "paleo" je stará minulost, pro mě konkrétně minulost kdesi mezi mamuty a našimi babičkami. A mám na svět ekologický pohled − "oikos" znamená cosi jako hospodářství. Mým odborným zájmem je tedy zkoumání společného hospodaření přírody i člověka v uplynulých řekněme 20 tisících letech. Mimochodem − jeden z vrcholných okamžiků v takto pojaté historii se odehrál u nás na Moravě, kde vznikla komplexní společnost lovců mamutů. Jsou i další milníky, ale tenhle patří mezi podstatné a od té doby člověk svět výrazně ovlivňuje. Lidský svět se stal přirozenou součástí světa přírodního a jeden od druhého nemůžeme oddělit.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.