Ledňáček, Vrabčák, Puštík… Ne, nejde o listování ornitologickým atlasem, ale o jména dronů, které česká firma Robodrone Industries vyrábí na míru pro armádu, záchranáře nebo třeba vědce. Společnost spoluvlastní Martin Kaftan a je jedním z jejích dvou zakladatelů. S kolegou Jiřím Karpetou před čtyřmi lety začínali jako klasická startupová firma. Jejich zázemím bylo Jihomoravské inovační centrum v Brně, které si dodnes chválí. "Dělají tu pro firmy velmi praktické věci, třeba systém inovačních voucherů, kdy vám v začátcích pomůže i sto tisíc na to, abyste si nechali něco důležitého spočítat," vzpomíná Kaftan. Robodrone dnes patří mezi tři firmy v Česku, které vyrábějí špičkové drony s odbytem nejen u nás, ale hlavně v zahraničí.

Martin Kaftan je technicky zdatný vývojář, dříve pracoval v nadnárodních korporacích věnujících se IT. Při rozhovoru tak zachovává profesionální pokerový obličej, který ale mizí, jakmile vezme do ruky dron. Když pózuje ve fotoateliéru s ostře zeleným "Vrabčákem", zvedá jej jemně a mluví o něm něžně: "Počkejte, vyndáme mu z čumáčku kameru, ať je hezčí."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru