Z béžového přehozu vykukuje jenom kousek boty, jinak je celé tělo zahalené do nehořlavé látky. Ta vydrží přibližně 15 minut žár 1000 stupňů Celsia. Tolik času má člověk na to, aby v tomto obleku unikl například z hořícího hotelu nebo metra bez zranění. "Třeba hasiči podobnou výbavu mají, ale pro běžné lidi nic takového na trhu není," vysvětluje výkonný ředitel firmy Nyklíček Rudolf Paar mladší a z hlavy si sundává gumovou masku, která je s malým hasicím přístrojem součástí záchranného balíčku. Na jeho výzkumu a vývoji pracovala východočeská textilka poslední tři roky. Celý set zabalila do červeného kufříku. Na internetu a přes obchodní partnery ho prodává za necelých 400 eur (v přepočtu mírně přes 10 tisíc korun).

"Tohle je pro nás jen odrazový můstek a další produkty pro záchranný systém i zdravotnictví chystáme," nastiňuje Paar. Není to první případ, kdy textilka z Nového Města nad Metují mění představy o běžné textilní výrobě. Společnost Nyklíček dokáže utkat jemný popelín, ze kterého se šijí luxusní košile. Stejně tak vyrábí materiály z extrémně pevných uhlíkových a stříbrných vláken − ty následně používají hasiči nebo lékaři.

Firma se již dříve například ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou pražského ČVUT podílela na vývoji prostěradla pro zdravotnictví, které měří tep lidí a umožňuje sledovat tělesné funkce u ležících pacientů na dálku. Rudolf Paar mladší se netají tím, že orientace na technologicky náročné výrobky je pro firmu způsob, jak přežít. Je to šance vyhnout se osudu, který potkal mnoho českých textilních a oděvních podniků, jež nepřežily milénium. Ostatně torza kdysi ohromných kolosů jsou dodnes vidět na různých místech v pohraničí.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.