Když jsme nespokojení se životem, máme většinou tendenci hledat vnější příčiny. Nadáváme na počasí, na práci, na šéfy, na partnery. Často ale skutečnou příčinou bývá to, že nejsme srovnaní sami se sebou. Chybí nám integrita, vnitřní síla, nevíme, k čemu bychom se měli upnout. Nyní sledujeme v Evropě nespokojenost na úrovni celých skupin obyvatel, ba celých států. Nadává se na Evropskou unii, nadává se na "elity", nadává se na migraci. Prožíváme všeobecnou nespokojenost s "poměry". Co když ale skutečný důvod šířící se nespokojenosti ani v tomto případě neleží vně, ale tkví někde uvnitř?

Nabízím hypotézu, že to, co v současné Evropě skutečně chybí, je pocit identity a smysluplné existence. Ten historicky zpravidla pramenil z napětí mezi jednotlivými entitami, ať už náboženskými, státními nebo národními. Třeba sebedefinice češství byla původně v devatenáctém století negativní: "Češi jsou ti, kteří nejsou Němci." K tomu samozřejmě patřily příslušné sváry a − ano − i boje. Teď je už dlouho klid, už dlouho se v Evropě za nic ani proti ničemu nebojovalo. Doba klidu a míru je historicky bezprecedentní. Sedmdesát dva let. Evropský projekt, což je především projekt míru, funguje, šlape, ale stejně není v jednotlivých zemích unie dvakrát populární, spíš trpěný. Proč to? Zřejmě tady existuje něco jako stesk, když ne rovnou po konfrontaci, tak aspoň po kontrastu, ze kterého vyrůstá identita, z níž zase vyrůstá pocit smysluplnosti existence. Jinak nevím.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru