Vystoupení z Evropské unie nemusí mít jen podobu referenda jako minulý rok v Británii. Účinnou strategií, jak opustit klub, je také setrvalý a rozhodný nezájem o unijní dění. Češi jsou v tomto "měkkém exitu" přeborníci. Premiér Bohuslav Sobotka o víkendu na evropském summitu přísahal na odkaz římských smluv a připojil svůj podpis pod novou římskou deklaraci, která zvěstuje silnější EU. Jenže když se zeptáte jeho národa, co si o odkazu římských smluv myslí, dostanete rozhodné odmítnutí.

O dvou smlouvách z roku 1957, které stojí na počátku evropské integrace, žádný členský stát nesmýšlí tak špatně jako Česko. Je absurdní, že podle posledního průzkumu Eurobarometru pozitivněji římské smlouvy hodnotí i Britové, kteří přitom zítra zahájí své vystoupení z Evropské unie.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru