Novou budovu otevřel český Oracle v prosinci. Všude kolem ní ještě řinčí bagry a jeřáby, upravuje se okolní terén a vedle se staví další kancelářský dům. Místa pro 850 zaměstnanců firmy jsou už ale zařízená a naplno se tu pracuje. Před architekty zařízení budovy, která patří Pentě a Oracle si ji převzal do nájmu jako holou stavbu, stál nelehký úkol.

"Budova je specifická tím, že je docela úzká a dlouhá, což znamená určité omezení," říká jeden z architektů řešení Eduard Trembuľak (na fotkách vpravo). Jak dodává šéf českého Oraclu Josef Švenda (vlevo), právě moderní, prosklená a vzdušná Aviatica v pražských Jinonicích zvítězila nad ostatními dvěma stavbami, mezi nimiž si firma své nové sídlo vybírala.

Ve které části nových prostor se cítíte nejlépe?

Švenda: Určitě v té, v níž jsem zatím bohužel moc nebyl, tedy v šestém patře relaxační zóny pro zaměstnance. Je tam připraven prostor i pro interní, neformálnější mítinky v amfiteátrovém stylu. Máme tam fitness centrum, jež hodně využívají zaměstnanci, já bohužel zatím příliš ne. Jinak relativně často bývám v prostorách pro návštěvníky, míváme tu jednání se zákazníky; to je také pěkný prostor. Už jsme tam dělali některé akce pro zákazníky a partnery. Tahle část se bude určitě hojně využívat.

JOSEF ŠVENDA (56)

ředitel Oracle Czech

◼ Vystudoval VŠE v Praze, do Oraclu nastoupil v roce 2013.

◼ Předtím pracoval v softwarové společnosti Autodesk.

EDUARD TREMBUĽAK (45)

architekt ateliéru IBA

◼ Vystudoval Fakultu architektury Slovenské technické univerzity.

◼ Projekt zařízení budovy Oraclu byl úkol pro celý tým architektů z IBA. Trembuľak na něm pracoval zhruba rok.

Jak znělo zadání od Oraclu vám architektům?

Trembuľak: Byla to hrubá stavba, vstupovali jsme do úplně prázdného objektu. Samozřejmě některé prvky byly dané a my jsme je doplňovali a rozvíjeli. Například koberce jsme pořídili v hodně vysoké kvalitě a snažili jsme se vytvořit prostor vhodný k byznysu a práci. Soustředili jsme se třeba na akustiku pracovních míst. Ještě dříve, než se vstoupí do takové budovy, jako je tahle, musí se udělat analýza potřeb lidí, kteří tu budou pracovat. Zadání od Oraclu se netýkalo jediné věci, že by chtěli to nebo ono. Oracle působí celosvětově a má zkušenosti s tím, jak zavádět inovativní prvky pracovního prostředí. Takže na základě toho má celkem jasná data a analýzy, jak vytvořit ideální prostor. Jsou třeba dané proporce, jak má vypadat pracovní místo, kolik je potřeba oddychových zón, kolik telefonních budek, míst na mítinky a podobně. Dostali jsme tedy sumář informací a na jejich základě jsme pracovali s objektem jako celkem.

V čem se tenhle projekt lišil od jiných kancelářských prostor?

Trembuľak: Tahle budova je velmi specifická tím, že je docela úzká a dlouhá, což znamená na jedné straně výzvu, ale na druhé straně jde o určité omezení. Bylo potřeba zařídit, aby zaměstnanci měli pracoviště v přijatelné docházkové vzdálenosti a aby mezi sebou komunikovali. Chodíme do kanceláře nejen proto, abychom pracovali, ale také abychom navázali nějaké spojení s kolegy, s nadřízenými, s celým kolektivem. V konceptu bylo zásadní, že jsme si řekli: Nebudeme řešit konkrétní místo pro každého daného pracovníka, ale chceme udělat flexibilní prostředí, kdy oddělení pracují v různých skupinách, které se mohou měnit. Tady jde o 10 tisíc metrů čtverečních, ne třeba o tisíc. Když děláte tak obrovský prostor, musíte ho nějak rozdělit, umístit navigaci a tak dále.

Jak jste řešili, aby lidé nebyli v jednotlivých patrech příliš izolovaní?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.