Na první pohled vypadá pětatřicetiletá zpěvačka LP, celým jménem Laura Pergolizzi, jako mladý Bob Dylan nebo Patti Smith. Androgynní vzhled, kudrnaté vlasy − a když si odloží sluneční brýle, které by prý nejraději nosila nonstop, z očí jí vyskočí čerti.

Hlasem připomene slavnější kolegyni Gwen Stefani, fanoušky si ale tato Američanka s italskými kořeny získala civilním výrazem, hrou na ukulele a drivem podobným tomu, jakým na koncertech baví například Francouzka Zaz.

V Praze teď LP zahraje hned dvakrát: lístky na úterní koncert v klubu Roxy se vyprodaly za pět minut, klub tak přidal ještě dnešní vystoupení. Také to už je vyprodané.

Okruh posluchačů si LP vybudovala roku 2011, kdy společnost Citibank v reklamě použila její píseň Into the Wild. Skladba, o níž se na internetu diskutovalo víc než o inzerovaném produktu, se o tři roky později objevila na zpěvaččině třetí desce Forever or Now.

Nový impulz LP posluchačům dala loňskou nahrávkou Lost On You se stejnojmenným hitem, jejž na YouTube vidělo přes 100 milionů lidí. Píseň o rozchodu s tehdejší přítelkyní je pro hudebnici zásadní dodnes. "Nahrávání té skladby pro mě bylo něco jako katarze. To, o čem jsem zpívala, jsem v ten moment taky stoprocentně prožívala," řekla.

Mezi druhým a třetím albem LP uplynulo deset let, během nichž zpěvačka nemohla najít vydavatelství, s nímž by se shodla na uměleckém záměru. Nápady tak nabízela ostatním interpretům. Psala pro Christinu Aguileru, Cher, Backstreet Boys, pro absolventy talentových hudebních soutěží či pro hvězdnou zpěvačku Rihannu. Pro ni stvořila hit Cheers (Drink To That) z alba Loud.

"Byla to docela šílenost. K práci na písničce mě přizval kamarád a za pár hodin jsme měli hotovo," vzpomínala LP v rozhovoru. Ačkoliv Rihanna si do songu přidala pár svých momentů, LP je s výslednou verzí spokojená. "Vlastně zní skoro stejně jako demo, které jsme nachystali. Jsem pyšná, že mohu být součástí kariéry takové hvězdy."

Vážně ovšem LP bere také svou písničkářskou kariéru, kvůli níž se z New Yorku před lety přestěhovala do Los Angeles. "Písničkářská scéna tam byla v rozkvětu, mívala jsem i dva koncerty za večer. V New Yorku jsem se na pódium dostala tak třikrát za týden," tvrdí.

Jejím cílem je lidi hudbou bavit, proto své písně staví na hutném kytarovém zvuku s minimem elektroniky. Mezi její spolupracovníky a albové spoluhráče dnes patří například i zpěvačka Florence Welchová z kapely Florence and the Machine, k níž média občas přirovnávají samotnou LP, podobně jako k Janis Joplin.

"Florence je jedna z mých nejlepších kamarádek. Nemyslím si, že jsem úplně jako ona, ale obě v sobě máme syrovou energii. Florence je podle mě nejlepší zpěvačka dnešní doby. Na festivalu Lollapalooza jsem ze zákulisí viděla, jak komunikuje s padesátitisícovým publikem, a to bylo něco," říká LP.

Kdo tento týden nestihne zjistit, jak to má se zápalem pro hudbu ona, bude mít druhou šanci v létě. LP bude jednou z hvězd červencového festivalu Colours of Ostrava.

Související