Včera se uskutečnila poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby evropskému bankovnímu sektoru poskytla peníze. Banky si při této poslední příležitosti přišly pro 233 miliard eur, zatímco trh očekával pouze 100 miliard. Důkazem růstu úvěrové aktivity to ale není. Banky si přišly spíše pro rezervu nebo pro příležitost přefinancovat zdroje s původně horšími podmínkami. Dodatečný kapitál také bankám pomůže v příštích kolech zátěžových testů.

S koncem TLTRO II bude větší pozornost věnována programu odkupu aktiv ECB. Ten teď podle nás bude ukončován pomaleji. Od října předpokládáme snížení jeho objemu ze současných 60 miliard eur měsíčně na 40 miliard. S každým následujícím začátkem čtvrtletí by měl program být nižší o dalších 10 miliard eur měsíčně. V září 2018 dojde k jeho ukončení. To by mělo poskytnout ECB dostatečný manévrovací prostor i bez TLTRO II.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru