Platí, že technicky pokročilá civilizace je zároveň duševně vyspělejší? Snadno si představit, jaká tragédie by se asi stala, kdyby se lidstvo naučilo zacházet s atomem − a umělo tak vyrobit jadernou bombu − již během středověku. Asi bychom tu dnes nebyli. Nenávist mezi národy a vyznáním (uvnitř křesťanství) v kombinaci s vyspělou technologií by se celkem zaručeně postarala o sebeanihilaci lidské rasy. Americký ekonom a filozof Jeremy Rifkin ve své knize Empathic Civili­zation buduje hypotézu, že s technickým pokrokem (porozumění věcí kolem sebe) se stává civilizace otevřenější a tolerantnější. Je to zároveň princip, na který se mnozí spoléhají, když hovoří o pokročilé umělé inteligenci − i zde vládne naděje, že vyspělá umělá inteligence bude tak na výši, že nebude chtít lidstvo ničit, protože bude chápající, tolerantní a empatická. Nicméně na druhou stranu zvěrstva druhé světové války − první a zatím poslední války, kdy byla použita atomová bomba − nám představu tolerantnosti vyspělé kultury poněkud nahlodávají.

Zda jsme na tom na duši lépe než před sto lety, lze jen těžko posoudit, nicméně můžeme usuzovat z těch věcí, které jsou vnější. Lidská civilizace si buduje jakýsi morální exoskeleton, kde se moralita neřeší individuálně a uvnitř, ale kolektivně a "venku". Tím se pochopitelně myslí instituce. Dnes se, technicky vzato, nemusíte starat o staré rodiče, protože na to máme automatický (a nedobrovolný, povinný) systém. Instituce nesou morální úkoly jakoby za nás. Povinné instituce trošičku nahrazují vnitřní dobrovolnou morálku, a je to vidět i na USA, kde je role institucí menší a spíše se spoléhá na štědrost jednotlivce. Přesto mi náš evropský systém zdravotní a sociální přijde lepší než ten v USA.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru