Zdá se, že intelektuální debaty mají staronové téma − měly by se z práce robotů odvádět daně a sociální příspěvky? Nástup čtvrté průmyslové revoluce s sebou přináší stírání hranic mezi fyzickými, digitálními a biologickými sférami. S nárůstem robotizace se zároveň zvyšuje množství pracovních úkonů, u nichž lze předpokládat, že dojde k nahrazení lidské práce roboty. Na tuto změnu reagují jisté skupiny, které požadují zdanění práce robotů. Bill Gates, zakladatel Microsoftu a nejbohatší člověk planety, je pokládán za nejvlivnějšího přívržence tohoto druhu zdanění.

Gates upozorňuje, že pracovník v podobě člověka odvádí daň z příjmů a poplatky na sociální a zdravotní zabezpečení. V tomto kontextu tedy navrhuje uvalit obdobné břemeno na práci robota a zdanit ho stejně jako lidskou pracovní sílu. Tyto dodatečné příjmy by měly údajně nahradit výpadek příjmů státního rozpočtu, který by měl být způsobený přesunem výroby z lidského pracovníka na stroj. U dávek na sociální zabezpečení by to znamenalo, že stát vybírá finanční prostředky na penzi robota za období, kdy robot třeba nebude pracovat z důvodu mateřské dovolené či nemoci. Pokud nejsme ve filmu George Lucase nebo románu Isaaca Asimova, musí nám tato argumentace připadat úsměvná. Gatesův druhý argument o dani z příjmů naráží na problém dvojího zdanění. Robotizace by měla vést ke zvyšování zisku. Právě tento zvýšený zisk je však následně zdaněn daní z příjmů právnických osob, takže samotná práce robota již jednou zdaněna byla.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru