Zdá se, že intelektuální debaty mají staronové téma − měly by se z práce robotů odvádět daně a sociální příspěvky? Nástup čtvrté průmyslové revoluce s sebou přináší stírání hranic mezi fyzickými, digitálními a biologickými sférami. S nárůstem robotizace se zároveň zvyšuje množství pracovních úkonů, u nichž lze předpokládat, že dojde k nahrazení lidské práce roboty. Na tuto změnu reagují jisté skupiny, které požadují zdanění práce robotů. Bill Gates, zakladatel Microsoftu a nejbohatší člověk planety, je pokládán za nejvlivnějšího přívržence tohoto druhu zdanění.

Gates upozorňuje, že pracovník v podobě člověka odvádí daň z příjmů a poplatky na sociální a zdravotní zabezpečení. V tomto kontextu tedy navrhuje uvalit obdobné břemeno na práci robota a zdanit ho stejně jako lidskou pracovní sílu. Tyto dodatečné příjmy by měly údajně nahradit výpadek příjmů státního rozpočtu, který by měl být způsobený přesunem výroby z lidského pracovníka na stroj. U dávek na sociální zabezpečení by to znamenalo, že stát vybírá finanční prostředky na penzi robota za období, kdy robot třeba nebude pracovat z důvodu mateřské dovolené či nemoci. Pokud nejsme ve filmu George Lucase nebo románu Isaaca Asimova, musí nám tato argumentace připadat úsměvná. Gatesův druhý argument o dani z příjmů naráží na problém dvojího zdanění. Robotizace by měla vést ke zvyšování zisku. Právě tento zvýšený zisk je však následně zdaněn daní z příjmů právnických osob, takže samotná práce robota již jednou zdaněna byla.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru