Synergie − tedy představa, že celkový výsledek je výrazně větší než prostý součet − je kouzelné slovo, o němž se mluví hlavně v byznysu. Teď na ni v politice spoléhají lidovci a Starostové, kteří o víkendu definitivně dohodli volební koalici. První jsou silní na Moravě a na Vysočině, druzí dokázali, alespoň při výběru krajských zastupitelů, oslovit občany ve středních Čechách a na Liberecku. Do boje o poslanecká křesla tak vstupuje nová středopravicová formace, která, pokud se jí ve volbách do sněmovny "zadaří", může rozhodovat o příštím kabinetu. Buď jako nejsilnější člen antibabišovského uskupení, nebo naopak partner hnutí ANO 2011. Takový, který by Andreji Babišovi zabránil v námluvách s komunisty či Tomiem Okamurou.

Lidovci a Starostové nejsou totéž, najdou ale řadu styčných bodů. Od těch vznešených, jako jsou prozápadní orientace a křesťanské základy, až po ty konkrétní. K jejich prioritám patří místní politika na úrovni obcí a malých měst a k tomu mají rádi vliv i ve vyšších politických patrech, kde jde o rozpočet a dotace. Lidovci za své více než stoleté historie prosluli snahou nezůstávat mimo vládu a Starostové se s pomocí silnějšího spojence už také dokázali vyšplhat nečekaně vysoko. Jejich spolupráce s Miroslavem Kalouskem přitom dokládá, že ačkoliv se považují za liberály, umějí v blízkosti konzervativně zaměřených partnerů žít. Vždyť TOP 09 vznikla odštěpením pravicověji orientovaných lidoveckých elit.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit si
Máte již předplatné?