Synergie − tedy představa, že celkový výsledek je výrazně větší než prostý součet − je kouzelné slovo, o němž se mluví hlavně v byznysu. Teď na ni v politice spoléhají lidovci a Starostové, kteří o víkendu definitivně dohodli volební koalici. První jsou silní na Moravě a na Vysočině, druzí dokázali, alespoň při výběru krajských zastupitelů, oslovit občany ve středních Čechách a na Liberecku. Do boje o poslanecká křesla tak vstupuje nová středopravicová formace, která, pokud se jí ve volbách do sněmovny "zadaří", může rozhodovat o příštím kabinetu. Buď jako nejsilnější člen antibabišovského uskupení, nebo naopak partner hnutí ANO 2011. Takový, který by Andreji Babišovi zabránil v námluvách s komunisty či Tomiem Okamurou.

Lidovci a Starostové nejsou totéž, najdou ale řadu styčných bodů. Od těch vznešených, jako jsou prozápadní orientace a křesťanské základy, až po ty konkrétní. K jejich prioritám patří místní politika na úrovni obcí a malých měst a k tomu mají rádi vliv i ve vyšších politických patrech, kde jde o rozpočet a dotace. Lidovci za své více než stoleté historie prosluli snahou nezůstávat mimo vládu a Starostové se s pomocí silnějšího spojence už také dokázali vyšplhat nečekaně vysoko. Jejich spolupráce s Miroslavem Kalouskem přitom dokládá, že ačkoliv se považují za liberály, umějí v blízkosti konzervativně zaměřených partnerů žít. Vždyť TOP 09 vznikla odštěpením pravicověji orientovaných lidoveckých elit.

V článku se dále dozvíte

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.