Už nějakých deset let jsou námořní dopravní cesty, neviditelná páteř globalizace, bezpečné. Ale vzpomínka na dobu, kdy se i posádky velkých dopravních lodí obávaly útoku pirátů, je stále živá. Přibývá signálů, že hrozba se může brzy vrátit. Tím dosud nejsilnějším byl únos tankeru Aris 13 u Afrického rohu. I když bezpečnostní síly Puntlandu, neuznaného státu v rámci Somálska, loď i rukojmí po několika dnech osvobodily, aféra tím neskončila. Včera se musel poroučet šéf protipirátských operací Puntlandu. Důvod? Otevřeně mluvil o tom, že ilegální rybolov nutí bývalé piráty vrátit se k nelegálnímu a často krvavému řemeslu.

Zahraniční rybářské lodě tak plundrováním moří zadělávají na novou krizi.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru