Stát opět vstupuje do hry o těžební společnost OKD. Jen několik týdnů poté, co vláda odmítla plán dnes již bývalého ministra průmyslu Jana Mládka na koupi firmy, připustil ministr financí Andrej Babiš, že se stát pokusí firmu získat.
V dopise, který obdržela dceřiná firma ministerstva Prisko, o to stát žádá přímo management zkrachovalých dolů. Důvod je jednoduchý. Nabídky na koupi od dvou soukromých zájemců nejsou podle vedení OKD dostatečně dobré. Právě přes Prisko stát zkrachovalým černouhelným dolům loni v létě poskytl úvěr ve výši 700 milionů korun.

"Domníval jsem se, že nějaká fungující nabídka by od soukromých investorů přijít mohla, pokud ale OKD vyhodnotilo, že tu žádná taková nabídka není, předložení nabídky Priskem považuji za logické řešení," uvedl Babiš. Dodal, že jakmile budou známy základní parametry nabídky, bude předložen materiál k rozhodnutí vládě. Byl to přitom právě Babiš, kdo původně Mládkův plán na koupil OKD odmítl.

Těžební společnost OKD je v úpadku od loňského května. Od té doby se vedení firmy snaží připravit reorganizační plán. Ten má zabezpečit nejen uspokojení věřitelů, kterým firma dluží zhruba tři miliardy korun, ale i další provoz, jímž má OKD vydělat další miliardy na postupný útlum těžby.

Stěžejní součástí plánu byl i prodej firmy. Z původně avizovaných deseti zájemců nakonec nabídku podali jen dva - podle informací HN šlo o blíže nejmenovaný zahraniční investiční fond a o firmu EP Industries. Tu z 60 procent vlastní jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský, zbývajících 40 procent ovládají lidé napojení na finanční skupinu J&T.

OKD ale na ministerstvo poslalo dopis, z něhož vyplývá, že nabídky prý neumožňují "reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšné provedení reorganizace." Těžební firma v dopise zároveň připustila, že jednou z variant by mohl být i konkurz. Podle znaleckého posudku, který si nechal zpracovat insolvenční soud, je však konkurz nejhorší variantou pro všechny zúčastněné. Nejen že by došlo k téměř okamžitému propuštění zhruba deseti tisíc zaměstnanců firmy, ale celkové náklady by se vyšplhaly na zhruba 8,5 miliardy korun. Protože na jejich pokrytí rozprodej majetku OKD ani zdaleka nestačí, musel by miliardy na útlum těžby hradit hlavně stát.

Detailní znění ani jedné z nabídek zatím nikdo kromě insolvenčního správce a vedení OKD nezná. Zástupci firmy i hornických odborů se nicméně už před jejich přečtením nechali slyšet, že vstup státu je pro ztrátové doly jediným možným řešením.