Komunikace České národní banky ohledně konce kurzového závazku doznala v poslední době zajímavých změn. Zejména od některých nových členů bankovní rady slyšíme, že chtějí po odstranění závazku ponechat kurzu koruny mnohem více volnosti.

Ve vystoupení členů bankovní rady jsme již nějakou dobu neslyšeli, že "návrat do standardního režimu měnové politiky nepovede ke skokovému posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před zahájením intervencí". Z guvernérova vyjádření po zasedání bankovní rady toto prohlášení vypadlo po prosincovém zasedání. Bankovní rada tedy chce nechat korunu ustálit na nové rovnovážné úrovni bez větších zásahů v podobě intervencí. To by mohlo po konci kurzového závazku znamenat její rychlejší posilování.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Bankovní rada chce nechat korunu ustálit na nové rovnovážné úrovni bez větších zásahů v podobě intervencí.
  • Tato změna je zřejmě dána generační proměnou v bankovní radě.
  • Rychlejší posilování měny by bylo brzdou pro cenový růst a bylo by v rozporu s dalším přáním centrální banky v dohledné době normalizovat úrokové sazby.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru