Pět let trvalo antimonopolní vyšetřování Evropské komise zaměřené na praktiky Gazpromu. Ruský plynový koncern teď ustupuje a slibuje, že nebude zneužívat svého monopolního postavení, upraví ceny podle vývoje trhu a s plynem, který do Evropy prodá, dovolí obchodovat mezi státy unie.

Výměnou za to by měl Brusel ukončit vyšetřování, které hrozilo Gazpromu pokutou ve výši několika miliard eur. Moskva také doufá, že unie přestane bránit výstavbě plynovodu skrz Baltské moře, kterým by Rusové vyřadili z transportní sítě Ukrajinu.

Pokud by Gazprom skutečně přestal postihovat přeprodej plynu ve střední a východní Evropě, usnadnilo by to jinou cenovou politiku, než jaká byla dosud obvyklá.

Zákaz přeprodejů umožňoval Gaz­promu dodávat plyn do jednotlivých států za různé ceny podle toho, jak šly Moskvě na ruku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.