Máme problém. Zisky firem operujících v Česku jsou prý příliš velké. Alespoň to vyplývá ze studií několika ekonomů, kteří se iniciativně ujali úkolu údajný problém nejen identifikovat, ale i řešit. Jejich přístupy se v zásadě dělí do dvou proudů, nazvěme je socialistický a odborářský.

Ten první vychází ze zásady, že kdekoli v ekonomice začnou vyčnívat peníze, je třeba se o ně "spravedlivě" podělit s erárem. Spravedlnosti ovšem není učiněno zadost lineárním vztahem mezi výší zisku a výší odvodu státu, jaký funguje v současnosti, takže velké podniky mají být zatíženy vyšší sazbou daně. Druhý přístup si všímá u podniků poměru mzdových nákladů k ziskům, který je v Česku nižší než ve většině západních zemí. Apeluje na Čechy, aby si řekli o mzdu, jakou dostávají Němci.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru