Sociální demokraté prokázali, že je zcela neopustil pud sebezáchovy. Na brněnském sjezdu dostal Bohuslav Sobotka 67 procent hlasů, což je víc, než se čekalo. Delegáti Sobotkovi vyšli vstříc, i pokud jde o místopředsedy, a zvolili tým, o který si řekl. Většině ČSSD došlo, že čeští voliči neradi volí nejednotné, rozhádané, či dokonce rozštěpené strany a že pokud si demokratická levice chce uchovat naději na úspěch ve volbách, musí dát najevo elementární soudržnost. Tím však dobré zprávy pro oranžové končí.

Pud sebezáchovy je pro přežití podmínkou nutnou, nikoli však dostačující. Ve volební bitvě bude rozhodovat síla soupeře, strategické myšlení, taktika, přesvědčivost a velikost překážek, které bude nutné překonat. A tady si ČSSD nijak zvlášť dobře nestojí. Popořadě. ČSSD zatím s Andrejem Babišem prohrává o parník. Podle různých průzkumů ztrácí minimálně osm (Median), ale možná až 17 procent (TNS pro Českou televizi). Babiš zatím dokázal přesvědčit, že je tady "pro všechny", a aby mu ČSSD mohla konkurovat, musela by vyřešit kvadraturu politického kruhu: oslovit nejen levicové voliče, kteří od ní od posledních voleb odešli k Babišovi a KSČM, ale i pár procent voličů liberálních. Je to vůbec možné, když se na sjezdu sociální demokraté přihlásili jednoznačně k  radikálně levicovému programu?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Sociální demokraté ukázali na sjezdu soudržnost.
  • Jdou ale do voleb s obrovskou zátěží minulosti.
  • A tenhle handicap jejich hlavní soupeř - hnutí ANO - nemá.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru