Lék Perjeta, který využívá k léčbě nádoru prsu přes 150 pacientek, už lékaři nemohou předepisovat nově nemocným, protože ho pojišťovny přestaly od února proplácet. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ještě nerozhodl, zda lék dostane tzv. trvalou úhradu ze zdravotního pojištění. A do doby, než rozhodne, nové pacientky lék nedostanou.

Určení úhrady z veřejného pojištění je důležité pro to, aby mohl lék vstoupit na trh nebo na něm zůstat a lékaři jej mohli předepisovat pacientům. V poslední době se ale podle odborníků SÚKL u nových originálních léků rozhodnutí o úhradě z administrativních důvodů nesmyslně prodlužuje, na což pak doplácejí pacienti. Kvůli tomu nemají přístup k moderní léčbě.

U Perjety jde o případ, kdy SÚKL nerozhodl o trvalé úhradě léku, který už byl běžně používán v onkologických centrech několik let.

Ceny a úhrady

Před tím, než vůbec mohou léky využívat čeští pacienti, musí být určena cena, za kterou mohou být maximálně prodány a případně úhrada, tedy kolik za lék může zaplatit pojišťovna z fondu veřejného zdravotního pojištění. Do Česka ale může přijít lék až poté, kdy má určenou cenu a úhradu v minimálně dvou dalších zemích v Evropě.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Lék Perjeta, který využívá k léčbě nádoru prsu přes 150 pacientek, už lékaři nemohou předepisovat nově nemocným, protože ho pojišťovny přestaly od února proplácet.
  • Jde o případ, kdy SÚKL nerozhodl z byrokratických důvodů o trvalé úhradě léku, který už byl běžně používán v onkologických centrech několik let.
  • Z důvodu zdlouhavého rozhodování a přehazování kompetencí se správní řízení podle zdravotnického experta Vrubela z firmy Deloitt zdrželo nejméně u sedmi nebo osmi léků za poslední půlrok.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.