Domácnosti v Česku si musí znovu zvykat na svižně rostoucí ceny. Meziroční míra inflace v únoru dosáhla 2,5 procenta, a byla tak nejvyšší za poslední více než čtyři roky. "S výjimkou vybavení domácností, konkrétně elektrospotřebičů, žádná část spotřebitelského koše nezlevňuje," řekl ekonom ČSOB Petr Dufek. Růst cen podle něj táhnou především potraviny, pohonné hmoty, stravovací služby a bydlení.

Kromě spotřebitelů, kteří vyšší ceny pociťují při nakupování, je stávající vývoj cenové hladiny důležitý také pro centrální banku. Ta nyní uvažuje o ukončení umělého oslabování koruny pomocí intervencí a udržitelnou inflaci nad dvěma procenty považuje za základní podmínku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Spotřebitelské ceny rostly v únoru meziročně o 2,5 procenta, což je nejvíce od listopadu 2012.
  • Ekonomové takový nárůst očekávali, odhad ČNB ale inflace překonala. Umělé oslabování koruny by tak mohlo skončit už během dubna nebo května.
  • Zrychlující inflace dostává pod tlak také úspory domácností, udržet hodnotu peněz bude složitější.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru