Přes poslední pokles ceny ropy je od začátku roku patrná její stabilizace v pásmu 50 až 55 dolarů za barel. Do konce roku pak očekáváme další růst k téměř 60 dolarům. To už jsou úrovně, které by mohly vést ke znovuotevření některých těžebních věží.

Takový vývoj je příznivý nejen pro samotné producenty ropy, ale také pro dodavatele ropných zařízení a služeb v oblasti geologického výzkumu či seizmologických činností. Ti by měli zároveň těžit ze sílící vyjednávací pozice, kdy v období útlumu bojovali o každou zakázku zejména cenovou politikou, zatímco v období růstu mají prostor pro jednání mnohem širší. Jednou z takových firem je americký Schlumberger, světová jednička v tomto druhu podnikání, která zaměstnává zhruba 100 tisíc lidí a působí ve více než 85 zemích. Plusem pro ni je právě široká regionální působnost, ze které by měla těžit díky poklesu nevyužitých produkčních kapacit. Akcie firmy tak mají nakročeno k růstu.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru