Miloš Zeman ve čtvrtek večer na Pražském hradě před svými příznivci oznámil, že bude příští rok obhajovat prezidentský post. Sdělil to zhruba tisícovce "nejbližších", které pozval na oslavu výročí své inaugurace.

Jeho proslov nebyl dlouhý. "Jsem nesmírně rád, že jste tady. Jsem vám vděčný za vaši pomoc a podporu nejen za uplynulé čtyři roky, ale i předtím. A jako malé, nesmírně malé poděkování za tuto pomoc a podporu chci, abyste byli první, kdo budou slyšet moje rozhodnutí ve věci prezidentské kandidatury. Politická prohlášení by měla zaznít jako výstřel z děla. Politická prohlášení by neměla být obalována do bahna lží. Proto vám oznámím, že jsem se rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta republiky," prohlásil Zeman k hostům, kteří jeho rozhodnutí ocenili potleskem vestoje.

Oficiálně pak své plány oznámil v pátek za přítomnosti novinářů a kamer.

DVTV: Sledujte duel Jaroslava Foldyny a Jiřího Dienstbiera ke kandidatuře Miloše Zemana

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
10.3.2017 18:49 | Online reportáž končí

Děkujeme za pozornost a přejeme pěkný večer.

10.3.2017 17:01 | Internet bude pro Zemana při obhajobě prezidentského mandátu klíčový

Vztah prezidenta a novinářů je jako na houpačce. Když potřeboval umést cestu do politiky, byl na ně mírnější. Když byl u moci, padaly vulgarismy a hrozby žalobou. Při obhajobě mandátu ale už nemá důvod se mírnit, má pro své názory stabilní velký prostor na internetu. Přečtěte si celý komentář Filipa Rožánka.

10.3.2017 14:43 | Zeman se nechce dostat na úroveň protivníků, volí rozumnou taktiku, míní Gregor

To, že prezident Miloš Zeman nechce vést přímé debaty se svými protikandidáty v prezidentských volbách, je z jeho strany rozumná strategie. Uvedl to politolog se zaměřením na politické kampaně Miloš Gregor. Zeman má podle něho výhodu v tom, že je známý a má přístup do médií. Pokud by se diskusí zúčastnil, dostal by se na úroveň protivníků a o výchozí pozici, kdy je nad kandidáty, by mohl přijít, dodal Gregor.

10.3.2017 14:13 | Bookmakeři: Šance Zemana na znovuzvolení vzrostly

Šance prezidenta Miloše Zemana na to, že v lednových volbách svůj post obhájí, podle bookmakerů sázkových kanceláří za poslední měsíc vzrostly.

Tehdejší kurz cca 2:1 se snížil na aktuálních 1,55 až 1,6:1.

Naopak kurzy na Michala Horáčka vzrostly.

10.3.2017 13:35 | Bývalý diplomat Petr Kolář uvažuje o kandidatuře

Pro bývalého diplomata Petra Koláře padla první podmínka ke kandidatuře na hlavu státu tím, že svůj záměr ucházet se o druhé funkční období ohlásil prezident Miloš Zeman.

Kolář ale ještě s vyhlášením kandidatury čeká, jestli se neobjeví nějaký kvalifikovanější kandidát než on sám.

Nyní podle něj přichází na řadu splnění druhé dříve zmíněné podmínky. "Ta souvisí s tím, co jsem také vždycky říkal, že se hrozně nerad vnucuju. Tím pádem musím mít jistotu, že o nabídku mé osoby je zájem," řekl.

Minimální předpoklad podle něj je, že se podaří získat 50 tisíc ověřených podpisů, zároveň ale musí vnímat celospolečenskou poptávku po své kandidatuře.

"Další podmínka je to, že podle svého nejlepšího vědomí a svědomí nebudu mít jistotu, že tady je někdo kvalifikovanější, lepší pro tuto pozici než já," uvedl také Kolář. "Zatím, při veškeré úctě k různým kandidátům a respektu, který vůči nim mám, si myslím, že nejsou vhodnějšími kandidáty než já. Ale to se může změnit, protože se pár lidí ještě rozhoduje," uvedl.

Předpokládá, že nejpozději v květnu se rozhodne, zda se objevil nějaký kandidát, kterého by chtěl podpořit. Pokud se tak nestane, pak by se o nejvyšší úřad ucházel.

Bývalý diplomat Petr Kolář

10.3.2017 13:30 | Část slibů o tom, že Zeman nepovede před další prezidentskou volbou kampaň, se nemusí naplnit, soudí politolog Petr Just

Zeman může podle Justa svým rozhodnutím zaručit pouze to, že se nebude účastnit televizních a rozhlasových diskusí. Ohledně Zemanova slibu, že nebude vést osobní kampaň, Just upozornil na prezidentovy výjezdy do krajů a debaty s obyvateli. "Tady jsme samozřejmě někde na hraně mezi tím, zda to už považujeme za kampaň, nebo jestli to je výkon jeho prezidentské funkce. Nelze ho nutit, aby omezil to, co dělal čtyři roky," řekl.

Podle politologa Kamila Švece má Zeman výhodu v tom, že jeho protikandidáti budou muset hledat témata, jejichž prostřednictvím by ho porazili.

10.3.2017 13:30 | Měl by být Zeman kandidátem ČSSD?

Dienstbier si myslí, že Zeman není prezidentem celé společnosti. "Neměl by být kandidátem ČSSD, takto se nechová člověk, který sociálně demokratické hodnoty," říká Dienstbier. 

"V rámci sociální demokracie proběhne referendum o prezidentském kandidátovi. Myslím, že Zeman získá podporu v rámci ČSSD," řekl v duelu DVTV Foldyna. 

10.3.2017 13:20 | Zeman říká věci, které nám závidějí i občané jiných států, myslí si Foldyna

Zeman říká věci, které nám závidějí i občané jiných států, řekl Jaroslav Foldyna v duelu DVTV proti Jiřímu Dienstbierovi. Foldyna věří, že Zeman vyhraje. Většina společnosti je podle něj na jeho straně. Dienstbier také připouští, že má velkou šanci.

10.3.2017 13:03 | Dienstbier o Zemanovi

"On kampaň v podstatě vede dlouho, cíleně štěpí společnost, systematicky objíždí republiku," říká Dienstbier. "Pokud vůbec někdy byl levicovým politikem, posunul se k nacionalisticky-populistickým pozicím, které jsou neslučitelné se sociální demokracií," říká. Zemana Dienstbier nepodpoří. 

10.3.2017 12:53 | Zeman kandiduje také díky českým médiím