Rád je luštil Karel Čapek, Jan Werich nebo Jiří Grossmann. Křížovky jsou každodenními společnicemi Čechů už od konce 19. století. Jsme v nich nedostižní. Existuje u nás okolo 200 nejrůznějších typů křížovek, což je světová rarita.

Kdo zná jen tu švédskou, oficiálně křížovku s vepsanou legendou, jaká vychází ve většině českých novin a časopisů, ať si koupí časopis Křížovka a hádanka. Najde tam prapodivné úkoly v podobě ornamentovek, buňkovek, mozaikovek nebo figurálních křížovek. Ty poslední mohou zobrazovat prakticky cokoliv − do detailu propracovanou hlavu státníka, tělo buvola nebo třeba nápis ego jako v případě křížovky na konci článku. Jejím autorem je stejně jako u všech ostatních křížovek v tomto čísle Petr Vejchoda, brněnský tvůrce křížovek a také úřadující mistr České republiky. V posledních pěti letech zvítězil čtyřikrát.

Infografika

Křížovka ke stažení a vytištění ZDE 

Pro představu, na mistrovství se nesoutěží tak, že luštitelé dostanou běžnou křížovku, kam vpisují na základě legendy vyluštěná slova. Spolu s legendou obdrží pouze čtverečkovaný papír. Sami musí přijít na to, jak se vyluštěné výrazy křižují a jaký má výsledná křížovka tvar. Může to být právě i figura, takže soutěž tohoto typu je jakousi zkouškou na "vysoké křížovkářské".

Kromě titulu mistra ČR drží Petr Vejchoda také rekord v luštění běžné švédské křížovky o rozměrech 12 x 17 polí. Vyplnil ji za 88,84 vteřiny. Kdo by s ním chtěl poměřit síly, má možnost zkusit vyřešit první švédskou křížovku téměř totožných rozměrů.

Tajenka ukrývá citát Lisy Simpsonové ze slavného animovaného seriálu. Pronesla ho poté, co neuspěla ve finále křížovkářského turnaje, a navíc se dozvěděla, že Homer vydělal peníze na sázce proti jejímu vítězství.

Infografika

Křížovka ke stažení a vytištění ZDE 

Na soutěž s propiskou

Vášeň pro křížení slov v sobě Petr Vejchoda objevil už jako kluk. Když mu bylo 12 let, zašel na přebor mládeže pořádaný v Brně a hned se umístil na stupních vítězů. "Bylo to pro mě jisté zadostiučinění. Když jsem si sedl jako zelenáč ke stolu a vytáhl propisku, stal jsem se terčem úsměšků starších a zkušenějších účastníků. Je pravda, že to byla poslední soutěž, kterou jsem propiskou řešil, a zvlášť druhá křížovka byla hodně přeškrtaná. Ale nakonec jsem ji zvládl bez chyby, i když s nulou za umělecký dojem," přiznává 39letý vystudovaný filozof.jarvis_58c137c9498e5bf8017d3774.jpeg

jarvis_58c137c9498e5bf8017d3778.jpeg

Pouze vymýšlením křížovek se český šampion živí už 13 let. Kolik jich musí přibližně vytvořit za měsíc, aby dosáhl alespoň na průměrnou mzdu 28 000 korun? "Těžko říct, není křížovka jako křížovka, ale pokud bychom si vzali standardní celostránkovou švédskou, tak se dostaneme někam k počtu 50 kusů za měsíc."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Když jsme vloni z ega! na čas "vyloučili" křížovku, přišlo nám tolik dopisů rozhořčených čtenářů jako nikdy předtím.
  • Kde se v Češích vzala taková vášeň pro tuhle hru s písmeny?
  • Jak se křížovky tvoří? A znají je třeba v Japonsku?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.