Zatímco fanoušci kosmonautiky s napětím sledovali pokusy Muskovy společnosti SpaceX s měkkým přistáním opakovaně použitelného prvního stupně rakety Falcon, Jeff Bezos dělal téměř to samé − ale v ústraní svého soukromého kosmodromu u texaského města Van Horn. A měl úspěch, který téměř unikl pozornosti širšího publika. Jeho raketa New Shepard s kosmickou kabinou dvakrát (v dubnu 2015 a v červnu 2016) dosáhla výšky okolo 100 kilometrů a kabina i raketa měkce přistály.

Zatím posledním Bezosovým kosmickým úspěchem je kontrakt na první komerční let − vynesení telekomunikačního satelitu na geostacionární dráhu pro společnost Eutelsat. Geostacionární dráha je mnohem výš než dráha, po níž se pohybuje například Mezinárodní kosmická stanice (36 tisíc kilometrů oproti 400 kilometrům), proto představuje pro každého provozovatele raketových nosičů velkou výzvu. Bezos chce k jejímu dosažení používat novou raketu New Glenn, jejíž první stupeň bude tvořit úspěšný New Shepard. Má s ní ale i další, ještě ambicióznější záměry.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.