Korupce je často a chybně chápána jako zvláštní samostatný fenomén způsobený charakterovou slabostí politiků a úředníků. Korupce je však problém systémově spojený se státem, nikoli s morálkou. Její příčinou je nadměrný rozsah přerozdělování a nedostatek svobodného trhu. Nejrůznější studie se shodují, že velikost vlády, daně a odvody jsou nejvýznamnějšími veličinami vysvětlujícími velikost šedé ekonomiky i korupce.

Ve veřejnosti je rovněž vyvoláván dojem, že podstatou korupce je úplatek (a do značné míry tuto interpretaci přejímá i naše trestní právo). Ten je ale jen doprovodným znakem korupce. Skutečným společenským nebezpečím je vědomé neefektivní rozhodnutí veřejné autority − vlády, kraje, obce či jiné veřejné instituce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nadměrný rozsah korupce v Česku bývá často dokládán nelichotivým umístěním v nejrůznějších žebříčcích. Většinou ale příliš vypovídající nejsou.
  • Přitom neexistuje důvod, proč by stát s podprůměrnou úrovní šedé ekonomiky měl být výrazně nadprůměrně zkorumpovaný.
  • Veličiny, které vysvětlují velikost šedé ekonomiky i korupce, jsou velikost vlády, daně a odvod. Na to by se boj s nimi měl zaměřit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru