Vyfotit se s Geertem Wildersem je týden před nizozemskými volbami pro mnohé voliče terno. Ale za premiéra by předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) ve velké většině nechtěli. Novináři, kteří nyní křižují Nizozemsko a baví se s obyčejnými lidmi, přinášejí často svědectví, že Wilders je voličům sympatický jako ten, kdo udává agendu. Ale vést vládu by neměl.

To není v Evropě ojedinělý jev. Marine Le Penová verbuje ve Francii a mnohé její názory už mainstreamové strany převzaly. To samé je vidět v Dánsku, Rakousku a dalších zemích. Nyní to zažívají v Nizozemí, kde premiér Mark Rutte přebral část Wildersovy rétoriky.

Je možné, že krajní politici nakonec v roce 2017 Evropu neovládnou. Ale to neznamená, že se jejich myšlenky neujaly.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru