Minulý týden navrhl Bill Gates zdanění robotů. Poprvé jsem podobnou myšlenku před mnoha lety slyšel na konferenci o budoucnosti práce od ekonoma Lorda Skidelského. Mezi lidmi zabývajícími se umělou inteligencí, nanorobotikou, digitalizací, virtuální realitou a budoucností světa a vesmíru vůbec visí tato úvaha ve vzduchu již nějakou chvíli. K tomu se přidávají lidé kolem globálního garantovaného příjmu a danění robotů či umělých inteligencí často citují jako zdroj financování.

Úvaha je prostá. Tradiční lidská práce se pomalu poroučí do podobných lovišť, v nichž skončila práce koňská. Budou-li za nás pracovat lépe roboti a místo lidské inteligence lépe uvažovat inteligence umělá, co budou dělat lidé? A má cenu danit lidskou práci, když by šlo danit roboty? Pokud místo sebe navrhnu k lince robota, který bude dělat práci za mě, mohu si nechat "jeho" peníze, které jsem předtím za stejnou práci dostával já? A jak k tomu přijde stát, který má největší peníze z pojistného, nikoli z daní z příjmů fyzických osob, pokud danil práci moji, ale už ne robotí?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru