Uprostřed vědeckého kampusu zalitého zelení ční futuristická budova připomínající trup letadla.

Uvnitř téhle dominanty izraelského Weizmannova institutu, jednoho z desítky nejprestižnějších vědeckých ústavů na světě, fungoval dřív urychlovač částic.

Dnes je v její prosklené kupoli restaurace a nad ní dalekohled k pozorování vesmíru.

Hned v sousedství sídlí Oddělení částicové fyziky a astrofyziky, kde kromě desítek expertů z celého světa bádá víc než rok i postdoktorand z České republiky Petr Balek.

"Dostal jsem se sem přes svého vedoucího na Matematicko-fyzikální fakultě, který mě nadchl pro téma, jímž se zabývám − srážky těžkých iontů. Už na začátku doktorského studia jsem se podíval kvůli sběru dat do švýcarského CERN. Tam jsem se seznámil se zbytkem skupiny a mým budoucím vedoucím tady na 'Weizmannu'," popisuje Balek cestu do uznávaného vědeckého centra, ležícího v Rechovotu nedaleko izraelského Tel Avivu. V odborných žebříčcích se umisťuje jako nejúspěšnější vědecké centrum mimo území USA.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.