Vidět je byla před padesáti lety vzácnost. Nyní jsou ženy součástí "zeleného světa" na všech možných pozicích a ve všech myslitelných funkcích. Konkrétně k chodu české armády přispívají jako socioložky, psycholožky, lékařky či personalistky a ekonomky. Slouží ale také u chemického a ženijního vojska, u tankistů, dělostřelců a speciálních sil. Vedou bojové jednotky, pilotují stíhací letouny či bojové vrtulníky.

O působnosti žen v armádě nerozhodují jen fyzické parametry, jak jsme se dozvěděli z rozhovoru se dvěma z nich.

Plukovnice Kateřina Bernardová, vojenská a sociální psycholožka, strávila v uniformovaném světě téměř pětadvacet let. Působila na vojenských zahraničních misích v Bosně a Hercegovině, v Kosovu, v Iráku a v Afghánistánu.

"Jde jen o to, ukázat, co umíte. Když do armády vstupujete jako žena a rozhodnete se, že budete řídit bojový vrtulník, ostatní nepřemýšlí nad tím, zda jste žena, nebo muž, ale nad tím, co umíte, jak můžete být užitečná a prospěšná týmu," vysvětluje Bernardová.

Podle ní celkový počet vojaček v české armádě stále lehce stoupá. Součástí ozbrojených sil Česka je dnes asi tři tisíce žen. Na Univerzitě obrany v Brně nyní z celkového počtu studentů tvoří zhruba čtvrtinu. "Vnímat ženy jako méně inteligentní, výkonné a schopné je bohužel stále ještě často zakořeněný postoj. Prolomit jej je mnohdy velmi obtížné," poznamenává Bernardová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru