S letadly lehčími než vzduch je jméno Zeppelin neodmyslitelně spjato. Ferdinand von Zep­pelin, který se narodil 8. července 1838, patřil k württemberské šlechtě a jako důstojník to dotáhl až na generálporučíka. Ve věku 52 let ale opustil slibnou kariéru, aby se věnoval tehdy zdánlivě šílené myšlence: postavit funkční vzducholoď.

Tou dobou už sice měl dlouhou řadu předchůdců, tehdejší vzducholodě ale nešlo prakticky používat. Podle většiny životopisců Zeppelina inspiroval let balonem, když za americké občanské války působil jako pozorovatel. Pravděpodobněji se ale zhlédl v rakousko-uherském obchodníkovi židovského původu Davidu Schwarzovi, který postavil první úspěšnou celokovovou vzducholoď. Jejího letu roku 1897 se sice konstruktér nedožil, podle některých historiků ale Zeppelin od Schwarzovy vdovy koupil patenty.

Infografika
Infografika Vzducholoď žije

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Přesně před sto lety, 8. března 1917, zemřel "otec vzducholodí" Ferdinand von Zeppelin.
  • I dnes hrají vzducholodě důležitou roli: například pro armádní účely nebo pro dopravu zboží.
  • Svou vzducholoď si nechal patentovat například i Amazon.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.