Lidé, kteří nezvládají splácet dluhy více věřitelům, se mohou dnes z dluhové pasti dostat po pěti letech. Soud jim může dluhy odpustit, pokud prodají majetek nebo během pěti let splatí 30 procent závazků. Od příštího roku by to ale mohlo být jinak. Novela insolvenčního zákona připravená ministerstvem spravedlnosti chce oddlužení otevřít i pro ty, kteří by na něj podle dnešních pravidel nedosáhli.

Nově by o odpuštění dluhů bylo možné žádat po uhrazení poloviny závazku během tří let, 30 procent během pěti let nebo poté, co se dlužník bude sedm let o splácení alespoň snažit. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) zákon otevře cestu lidem, kteří se z dluhové pasti dnes dostat nemohou, přestože se o to pokouší. "Je to druhá šance," říká Pelikán. Změnu odsouhlasila vláda a nyní ji začnou projednávat poslanci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vláda schválila změnu, která lidem umožní snáze dosáhnout na oddlužení.
  • Podruhé o něj ale budou moci žádat až za 10 let.
  • Pokud se dlužník bude chtít splácení vyhnout, i když by na to peníze měl, soud mu návrh na oddlužení zamítne.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.