Nestává se často, aby se ekonom stal celebritou. Thomasovi Pikettymu, který se věnuje nerovnosti ve společnosti, se to však podařilo. V mnoha státech totiž příjmová nerovnost výrazně narostla a není dlouhodobě udržitelná. Jak je na tom Česko?

Nejbohatších 10 procent domácností má zhruba pětkrát vyšší příjmy než nejchudších 10 procent. V mezinárodním srovnání to není příliš vysoké číslo. V Německu je příjem nejbohatších devětkrát vyšší, v Rumunsku dokonce osmnáctkrát. Společně s Finskem a Slovinskem tak máme nejnižší příjmovou nerovnost v celé EU. Statistici ale tvrdí, že jsou u nás velké rozdíly ve mzdách. Tak jak je možné tvrdit, že patříme mezi nejvíce rovnostářské společnosti v EU?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nejbohatších 10 procent českých domácností má pětkrát vyšší příjmy než nejchudších 10 procent.
  • Přesto patří příjmová nerovnost v Česku k nejnižším v celé EU.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru