Málokdo pochybuje, že Bohuslav Sobotka pozítří na sjezdu obhájí post předsedy ČSSD. Přesto v Brně nebude nuda. Nebude se hrát o nic menšího než o uchování šance na slušný volební výsledek ČSSD. Každá strana potřebuje k úspěchu silného lídra. A pokud Bohuslav Sobotka ve volbách předsedy nezíská opravdu silný mandát (což je minimálně sedmdesát procent hlasů, ale spíš víc, protože před dvěma lety měl 85 procent), tak takovým lídrem nebude. Těžko přesvědčovat voliče, že jste ten pravý, když nedokážete chytit za srdce ani přesvědčivou většinu členů vlastní strany.

Bohuslav Sobotka kromě výrazného osobního úspěchu potřebuje, aby delegáti kývli na jeho lidi ve vedení. Především to znamená, že prvním místopředsedou musí zůstat Milan Chovanec a do vedení se nedostane žádný z jeho oponentů. Tím nejhorším, co by se mohlo ČSSD z pohledu budoucího volebního výsledku přihodit, by bylo těsné vítězství Sobotky a současně úspěch hlavního kritika Jeronýma Tejce. Kromě toho, že by voliči dostali signál, že ČSSD skutečně neví, čí je, znamenalo by to pravděpodobně odchod volebního manažera Jana Birkeho, což je mimochodem jeden z mála předních sociálních demokratů, kteří dokážou k voličům hovořit podobně srozumitelně jako Andrej Babiš. Do volební kampaně by se tak ČSSD vydala rozhádaná, navíc bez člověka se strategickým uvažováním. Oranžové armádě by v takovém případě nepomohlo, ani kdyby se američtí poradci stavěli na hlavy. Ne, to by snad ani nebyla bitva, ale smutný pochod před Babišovu popravčí četu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pokud většina ČSSD ještě věří, že lze volby vyhrát, Sobotka dostane silný mandát, který si přeje.
  • Pokud ne, dostane naopak od delegátů co proto.
  • A hlavní otázkou pro ČSSD už bude jen, co dělat po volební porážce a Sobotkově následném pádu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru