Příležitostí, kdy bychom se mohli jako rovný s rovným porovnávat se Švýcarskem, není mnoho. Obzvláště v ekonomice. Jedna se ale přece jen najde a cpe se před oči s čím dál větší intenzitou. Ano, jde o intervence proti vlastní měně, které v případě koruny právě nabraly rekordní obrátky. Švýcaři jsou vedle Česka jediný evropský stát, který k přímému a dlouhodobému oslabování měny přikročil, a to zhruba dva roky před tím, než léčbu slabou korunou tuzemské ekonomice naordinovala Česká národní banka. Přes všechny rozdíly mezi extrémně vyspělou alpskou zemí a Západ stále jen dohánějícím Českem je podobností až překvapivě mnoho.

Ostrá fáze švýcarských intervencí, tedy snaha (jak se ukázalo marná) držet hodnotu franku za každou cenu pod 1,2 eura, běžela od září 2011 do poloviny ledna 2015. Ty české nyní trvají přesně tři a jednu třetinu roku. A protože ČNB opakovaně slibuje, že minimálně do dubna udělá cokoliv, aby koruna neposílila (v praxi tedy vymění libovolné množství eur za 27krát větší počet korun), budou ty české minimálně o několik dní delší.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Začátek roku přinesl nebývalý růst českých devizových rezerv. Už nyní jsou dvouapůlnásobkem celého slovenského státního dluhu.
  • Ale konec intervencí se blíží a spekulanti cítí solidní zisk.
  • O supech kroužících nad českou korunou píší i Financial Times.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru